ماساژ دادن نوزاد

همه مادران به طور غریزی با لمس کردن و ناز و نوازش نوزاد سعی در ایجاد ارتباط با او دارند. در این که در چند ماه نخست پس از تولد،(تماس فیزیکی) با نوزاد از اهمیتی حیاتی برخوردار است، هیچ تردیدی وجود ندارد. علاوه بر این ماساژ دادن صحیح بدن نوزاد در تقویت عضلات و مفاصل بدن او، سریعتر و نرمتر کردن حرکات دست و پا، تأمین امنیت نوزاد جهت انجام فعالیت های حرکتی و نیز تأثیر مطلوب بر روی جریان خون و سیستم عصبی، بسیار مفید می باشد.

برای ماساژ دادن، بهتر است مواقعی را که نوزاد سرحال و بانشاط است،انتخاب کنید. علاوه بر تأثیری که حرکت دست ها بر روی پوست بدن نوزاد دارند، شنیدن صدای گرم مادر و مشاهده ژست ها و حالات صورت او در ایجاد ارتباطی روحی – عاطفی بسیار مؤثر است. بنابراین در طول ماساژ، مرتبا با او حرف بزنید. بهتر است قبل از شروع، لباس های نوزاد را کم کنید. البته در فصل سرما مراقب باشید که هوای اتاق به اندازه کافی گرم باشد.

 


 


⁣فواید ماساژ نوزادان با لوسیون های مخصوص:

کاهش بدخلقی نوزاد
خواب بهتر
بهبود اشتها
افزایش وزن
پیشگیری از یبوست
تقویت سیستم ایمنی بدن
تقویت عضلات
ارتباط بهتر مادر با نوزاد

نحوه ماساژ دادن نوزاد:

در ابتدا حوله ای تمیز و نرم را برای قرار دادن نوزاد بر روی آن، روی زمین پهن کنید. برای آن که دست هایتان به هنگام تماس با بدن نوزاد، به اندازه کافی گرم باشند، قبل از شروع، کف دست هایتان را با چند حرکت سریع به هم بمالید. برای ماساژ نوزاد طبق دستورالعمل ذیل عمل نمائید:

 • با کمک دست، پاهای او را از محل زانو چسبیده و سعی کنید بدون خمیدگی پاهای او را بالا آورده و سپس به حالت اول خود برگردانید. این عمل را ۴ تا ۶ بار تکرار کنید.
 • درحالی که نوزاد را به پشت دراز کرده اید، دست راست او را به طرف سرش برده و دست چپش را پایین آورید. به همین ترتیب حرکت دست ها را جابجا کنید. این عمل را تا ۱۲ بار تکرار کنید.
 • پاها را از کف پا چسبیده و بدون خم کردن به سمت شکم، بالا آورده و سپس پایین ببرید. این حرکت را ۴ تا ۱۰بار می توانید تکرار کنید.
 • این دو حرکت نیز در جهت تقویت ماهیچه های پا صورت می گیرد.
 • الف: پاها را از محل کف پا چسبیده و به طور یک در میان، یک پا را بالا برده و پای دیگر را پایین بیاورید.
 • ب: در حرکت دوم پاها را ضمن این که کمی بالا گرفته اید، از یکدیگر باز کرده و سپس ببندید. هر یک از این دو حرکت را برای ۴ تا ۱۰ بار تکرار کنید.
 • نوزاد را به روی شکم بخوابانید. دست راستتان را بر روی کمر او قرار دهید و با دست دیگر کف پای او را بچسبید و پاهای نوزاد را به طرف بالا آورده و سپس به حالت اول برگردانید. این عمل را ۴ تا ۱۰ بار تکرار کنید.
 • نوزاد را به پشت بخوابانید، یک پای او را آزاد گذاشته و پای دیگرش را صاف بالا بیاورید. انگشتان پایی را که بالا نگاه داشته اید، به سمت جلو و عقب خم کنید. این حرکت را ۱۰ بار انجام دهید. همین حرکت را با پای دیگر او نیز انجام دهید.
 • نوزاد را به روی شکم خوابانده و در حالی که با او مشغول حرف زدن هستید (این امر موجب احساس امنیت او می شود)، ابتدا ماساژ را از سمت گردن او شروع کرده و به آرامی دست ها را به سمت گونه ها حرکت دهید.
 • با نوک انگشتان دستتان قسمت بالا و پایین گوش های نوزاد را ماساژ دهید. دقت داشته باشید که تماس و حرکت دست ها بایستی خیلی آرام و درعین حال یکنواخت باشد. بدین منظور از قسمت پایین گوش به سمت بالا ماساژ دهید. این عمل را برای هر یک از گوشها ۳ تا ۴ بار تکرار کنید.
 • دست ها را باز کرده و نوک انگشتان را از دو سمت شقیقه ها به سمت چانه نوزاد حرکت دهید.درست مانند زمانیکه او را می خواهید نوازش کنید.این عمل را ۳ بار تکرار کنید.
 • انگشتان شست تان را در دو طرف لب نوزاد قرار داده و مانند حالت خنداندن اطراف دهان او را به سمت گوش ها ماساژ دهید.
 • نوزاد را به پشت خوابانده و خودتان بالای سر او بنشینید. با دست هایتان روی قفسه سینه او را ماساژ دهید. البته حرکات دست نباید هیچ فشاری را به این نواحی وارد آورد و درعمل تنفس نوزاد اختلال ایجاد نمایند.سپس دست ها را از زیر شکم و بالای ران ها به سمت زیر بغل و سپس کتف ها حرکت دهید. این عمل را ۵ تا ۶ بار تکرار کنید.
 • مجددا رو به روی نوزاد نشسته و روی سینه او را ماساژ دهید. سپس با یک دست برای ۵ بار، از قسمت اتصال گردن به بالا تنه، به سمت زیر ناف حرکت کرده و به آرامی ماساژ دهید.
 • دست های نوزاد را یکی یکی ماساژ دهید. بدین منظور با دست چپ یکی از دست های او را بلند کرده و کمی بالا بیاورید. با دست راست، در حالیکه مانند عکس، انگشت شستتان به سمت داخل و انگشتان دیگرتان به سمت خارج بر روی دست نوزاد قرار گرفته اند، با انجام حرکات دایره ای شکل از قسمت مچ دست به سمت بازو بالا بیایید.
 • در حالیکه انگشت شستتان (دست راست)، را داخل دست نوزاد قرار داده اید و با دست چپ بازوی او را بالا آورده و در راستای بالا تنه نگاه داشته اید، دست او را بالا و پایین ببرید.
 • با دست چپ، مچ دست نوزاد را نگاه داشته و با دست راستتان ابتدا قسمت پشت دست نوزاد و سپس ۵ انگشت او را ماساژ دهید.
 • پاها را یکی یکی ماساژ دهید. بایک دست کف پا را گرفته و کمی بالا بیاورید و با دست دیگرتان از بالا تا پایین پای نوزاد را، ابتدا قسمت خارجی و سپس قسمت داخلی آن را ماساژ دهید. هر یک از پاها را ۵ تا ۶ بار ماساژ دهید.
 • با یک دست کف پا را کمی بالا آورده و با انگشت شست دست  دیگر قسمت کف پای نوزاد را با حرکات دایره ای شکل ماساژ دهید.
 • نوزاد را به روی شکم خوابانده و دست هایتان را به آرامی در دو سوی ستون مهره ها، از کتف به سمت نشیمنگاه به صورت ماساژ حرکت دهید. دقت داشته باشید که به هیچ وجه نباید دستتان ستون مهره ها و مهره ناحیه کمر رالمس کند. این حرکت را ۵ تا ۶ بار تکرار کنید.
 • با انگشتان هر دو دست، دو قسمت نرم نشیمنگاه نوزاد را طوری بگیرید که انگار می خواهید این قسمت ها را بالا بیاورید. این عمل را از قسمت  وسط این نواحی شروع کرده و سپس به سمت خارج و پایین ادامه دهید.

در انجام ماساژهای مختلف، نهایت ظرافت را به کار برده و خیلی آرام دستتان را حرکت دهید. به محض اینکه احساس کردید که نوزاد خسته شده و دیگر حوصله ندارد، آن را قطع نمایید.

بیشتر بدانید!  8 ماده غذایی برای افزایش وزن در نوزادان و کودکان نوپا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *