بدشکلی سر کودک، پیشگیری و درمان

بدشکلی جمجمه چیست؟

پلاژیوسفالی موضعی اختلالی است که در آن، پشت یا کنار سر نوزاد صاف است و موی سر نوزاد در آن ناحیه کم است. این اختلال اغلب ناشی از آن است که نوزاد را به مدت طولانی روی سطحی صاف (گهواره، کالسکه، تاب، بالش، تخت نرده دار و …) خوابیده می گذارند. از آنجائیکه سر نوزاد هنوز خیلی نرم است، نسبت به وضعیت هایی که به سر او شکل می دهند، حساس و آسیب پذیر است.

[images cols=”three” lightbox=”true”]
[image link=”3940″ image=”3940″]
[/images]

علتهای بدشکلی سر نوزاد هنگام تولد

عبور جنین از کانال تولد ممکن است باعث شود که سر نوزاد کمی بد شکل شود، ولی این تغییر شکل سر نوزاد موقتی است. زیرا جمجمه نوزاد از چند استخوان جداگانه تشکیل شده است که بین آنها غضروف است و در نهایت به هم جوش می خورند، ولی در روزها و هفته های اول پس از تولد، سر نوزاد ممکن است کمی عجیب به نظر برسد.  به هر حال زایمان به روش سزارین می تواد به عنوان روشی برای پیشگیری از این مشکل در نظر گرفته شود

از طرف دیگر اگر بخش هایی از سر نوزاد برای مدتی صاف باقی بماند، ممکن است این نشانه ای از پلاژیوسفالی موضعی باشد. به این حالت که سندروم سر صاف نیز می گویند، زمانی رخ می دهد که کودک دائماً فقط به یک سمت خوابانده می شود، یا اینکه در عضلات گردنش مشکل دارد.

[images cols=”three” lightbox=”true”]
[image link=”3941″ image=”3941″]
[/images]

روش های پیشگیری از صاف شدن سر نوزاد

دستورات زیر کمک می کنند که هم خطر بروز سندروم مرگ ناگهانی کم شود و هم سر نوزاد صاف نشود:

  1. از وقتی که بچه به دنیا می آید به طور متناوب جهت سر او را تغییر دهید.
  2. بعد از چند هفته اول، وقتی که نوزاد قادر شد خودش سرش را بچرخاند، هر شب او را در جهت مخالف در گهواره اش بخوابانید. اگر گهواره اش کنار دیوار است، او به طور طبیعی سرش را به سمت اتاق برمی گرداند. به همین خاطر باید هر شب او را به گونه ای بخوابانید که سرش همیشه در یک جهت نماند.
  3. وقتی نوزاد شیر مادرش را می خورد، مادر به صورت ناخودآگاه او را جا به جا می کند و هر از چند گاهی او را به چپ یا به راست برمی گرداند. توجه کنید زمانی هم که با شیشه به کودکتان شیر می دهید هر از چند گاهی او را جا به جا کنید تا مدت زمان زیادی را روی یک جهت از سرش یا به پشت سرش نخوابیده باشد.
  4. نوزاد را زمانی که در صندلی اش در ماشین، صندلی نوزاد، گهواره و هر جای دیگری که مدت ها بدون حرکت روی یک نقطه، سرش ثابت می ماند، تنها نگذارید.
  5. در طول روز که نوزاد بیدار است او را روی شکم قرار دهید. اگر این وضعیت را دوست ندارد، به تدریج عادتش دهید، اول با یک یا دو دقیقه شروع کنید؛ البته به شرطی که قادر باشد برای این مدت سرش را نگه دارد. قرار دادن بچه روی شکم، در هفته های اول موجب قدرت گرفتن گردنش می شود.
بیشتر بدانید!  رشد شخصیتی نوپا در 18 ماهگی تا دو سالگی

روشهای درمان

  1. کلاه مخصوص: در  پلاژیوسفالی موضعی سر نوزاد. برای نوزادانی که پلاژیوسفالی موضعی حاد دارند، پزشک یک کلاه سفارشی یا هدبند دست ساز تجویز می کند. این کلاه ها زمانی اثربخش هستند که از ۴ تا ۶ ماهگی به نوزاد پوشانده شوند، زیرا رشد جمجمه نوزاد در این ماه ها سرعت بالایی دارد و بعد از ۱۰ ماهگی این کلاه ها عملاً فایده ای ندارند. اثر این کلاه ها بدین ترتیب است که فشار ملایم و مداومی بر جمجمه در حال رشد نوزاد وارد می کنند تا جهت رشد را تصحیح کنند.
  2. روش جراحی: شاید به عنوان تیر اخر بتوان روش جراحی را هم به عنوان آخرین راه درمان این مشکل در نظر داشت.

[images cols=”three” lightbox=”true”]
[image link=”3945″ image=”3945″]
[image link=”3946″ image=”3946″]
[image link=”3947″ image=”3947″]
[/images]

با مطالعه این متن شاید کمی نگران فرزندان کنونی یا آینده خود شده باشید. اما یادآوری این نکته بسیار امید بخش خواهد بود که بدانیم هر روزه با پیشرفت علم راه حلهای متنوعتری برای مشکلات بشر پیدا می شود.  از سوی دیگر یادآوری این نکته هم مفید است که بدانیم پیشگیری همیشه راحتتر و ارزاتر از درمان است.

شما هم می توانید نظرات خود را در پایین همین صفحه ابراز بفرمایید و تجربیات خود در این باره را با دیگر خانواده ها به اشتراک بگذارید. در ضمن در شبکه های اجتماعی هم همراه ویکی بیبی باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *